Najgłośniejsze procesy sądowe na świecie

Każdego roku na całym świecie odbywają się procesy sądowe, które przyciągają uwagę całego świata. Czasami dzieje się tak dlatego, iż osoba, która bierze udział w rozprawie jest znaną osobistością, innym czynnikiem wpływającym na rozgłos jest po prostu ludzka ciekawość jak dana sprawa się zakończy i czy oskarżony jest winny zarzucanego mu czynu.

Jedną właśnie z takich rozpraw sądowych, którą żył cały świat jest rozprawa, w której oskarżonym był Oscar Pistorius, paraolimpijczyk z wieloma rekordami świata na swoim koncie. Został on zatrzymany w związku z podejrzeniami o zabójstwo swojej dziewczyny. Miał tego dokonać przy pomoc kija do krykieta następnie oddając w jej stronę kilka strzałów z pistoletu. Podczas procesu było oczywiście wiele spekulacji, czy sam sportowiec tego dokonał czy może jednak padł ofiarą czyjejś intrygi. Ostatecznie jednak został on skazany na 13 lat więzienia za zabójstwo.

Jeśli mowa o najgłośniejszych procesach sądowych nie można zapomnieć o najpopularniejszym procesie Ameryki – sprawa O.J. Simpsona, gwiazdy futbolu amerykańskiego. Został on w 1994 roku oskarżony o zabójstwo byłej żony. Poza planowanym zabójstwem byłej małżonki, miał on także zabić swojego przyjaciela Ronalda Goldmana. Transmisje rozpraw sądowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gromadząc przed odbiornikami miliony widzów. Niekwestionowaną gwiazdą tego właśnie procesu był obrońca Simpsona, Johnny Cochran, który według licznych opinii komentatorów momentami zachowywał się tak, jakby grał w teatrze. Szacuje się, że ogłoszenie werdyktu, które odbyło się w 2005 roku przyciągnęło przed ekrany telewizorów około 100 milionów osób. Ława przysięgłych uznała byłego sportowca niewinnym.

Innym głośnym procesem jest ten dotyczący jednego z najsłynniejszych i najbardziej okrutnych seryjnych zabójców – Ted Bundy. Miał on odpowiadać za dokonanie od 30 do 100 zbrodni. Swoje ofiary traktował bardzo okrutnie, najczęściej pozbawiając je życia przy pomocy tępego narzędzia lub dusząc je. Pierwszą zbrodnią, która została mu udowodniona, było pobicie i doprowadzenie do trwałego kalectwa studentki z Waszyngtonu. Bundy włamał się do jej domu, a następnie przy użyciu tępego narzędzia, prawdopodobnie była to noga od łóżka zmasakrował jej ciało. Jego proces uważany jest za jeden z pierwszych, które przyciągnęły tak wielką uwagę mediów z całego świata. Kolejne rozprawy były transmitowane przez telewizję, a zdarzenia, które rozgrywaly się przed sądem relacjonowało około 250 dziennikarzy z pięciu kontynentów. Pomimo bardzo delikatnego charakteru sprawy oraz faktu, że w trakcie rozpraw były ujawniane kulisy zbrodni, które bardziej wrażliwe osoby mogły przyprawić o zawrót głowy to całość momentami przypominała teatr. Mężczyzna został skazany za swoje zbrodnie na śmierć i stracony na krześle elektrycznym 24 stycznia 1989 r.

Procesy, w których oskarżonymi są kobiety również cieszą się ogromną popularnością. Tak było chociażby w przypadku Aileen Wuorno. Kobieta ta została oskarżona o zamordowanie siedmiu mężczyzn. Ostatecznie sąd udowodnił jej winę tylko w sześciu przypadkach. Podczas procesu, niektórzy obdarzali ją współczuciem, które wynikało z jej trudnego dzieciństwa, gdyż dorastała w patologicznym środowisku i była maltretowana, inni natomiast uważali ją za morderczynię, która powinna jak najszybciej ponieść konsekwencje swoich czynów. Aileen podczas rozpraw jak i podczas wywiadów przekonywała, że zabijała w akcie samoobrony. Została ona jednak skazana na sześciokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano w 2002 roku.

Jak widać na całym świecie od kilkudziesięciu lat odbywają się liczne procesy, które przyciągają uwagę całego świata i gromadzą ludzi przed odbiornikami. Każdy z nas jest ciekawy jak zakończy się dany proces i czy sprawca na pewno jest winny, dlatego tak chętnie ludzie śledzą transmisje z rozpraw przyczyniając się do ich nagłaśniania.