Studia prawnicze – i co dalej?

Na studia prawnicze co roku decyduje się bardzo wielu absolwentów szkół średnich. Same studia trwają 5 lat i prowadzone są one w trybie jednolitym. Pozostaje jednak pytanie, gdzie znajdzie zatrudnienie absolwent prawa oraz na jakie zarobki może liczyć?

Po studiach – aplikacja

Zdecydowana większość absolwentów prawa decyduje się kontynuować naukę. Aby zdobyć dodatkowe uprawnienia, muszą oni zrobić aplikację. Prawnicy mają do wyboru aplikację adwokacką, radcowską, notarialną lub komorniczą. Jeśli zaś chcieliby zostać sędzią lub prokuratorem, to mogą zdecydować się na naukę w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W celu dostania się na jakąkolwiek aplikację, należy zdać odpłatny egzamin państwowy. Podczas trwania aplikacji absolwenci prawa mogą pracować zawodowo, niemniej jednak muszą również uczęszczać na zajęcia oraz odbywać praktyki. Aplikacja kończy się egzaminem, którego zaliczenie umożliwia wykonywanie danego zawodu, na przykład adwokata lub komornika. Posiadanie odpowiednich uprawnień daje możliwość prowadzenia własnej działalności.

Praca dla prawnika

Nie każdy absolwent prawa musi zdecydować się na aplikację. Co więcej, nie wszyscy kandydaci się na nią dostają, przez co muszą zadowolić się tytułem magistra prawa. Niemniej jednak praca po studiach prawniczych wcale nie musi opierać się na zatrudnieniu w kancelarii prawnej. Absolwenci mogą również próbować dostać etat w korporacjach, które coraz częściej zatrudniają do działu prawnego osoby bez ukończonej aplikacji. Prawnik może także znaleźć zatrudnienie w prywatnych firmach oraz państwowych zakładach pracy. Dogłębna znajomość prawa otwiera też drzwi do kariery w innych zawodach, na przykład doradcy podatkowego, specjalisty do spraw umów, specjalisty do spraw zamówień publicznych. Prawnicy mogą również zatrudnić się w dziale administracyjnym czy kadr i płac. Tam bowiem bardzo istotna jest znajomość przepisów prawa. Pracy dla prawnika nie brakuje, jednak nie jest tajemnicą, że o wiele łatwiej dostać ją w dużym mieście. Tam też działa wiele firm prywatnych oraz korporacji.

A może doktorat?

Niektórzy studenci prawa nie zamierzają tak szybko opuszczać murów uczelni. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią pogłębiać swoją wiedzę, jest kontynuacja nauki na studiach doktoranckich. Na studia trzeciego stopnia przyjmowani są zwłaszcza absolwenci, którzy już w czasie studiów aktywnie działali w środowisku naukowym. Warto więc zapisać się do koła naukowego, uczęszczać na konferencje naukowe czy publikować artykuły naukowe z zakresu prawa. Doktorat, wbrew pozorom, nie musi wiązać się z koniecznością podejmowania pracy na uczelni. Wielu doktorantów wykonuje także pracę zawodową, zdobywając tym samym doświadczenie. Doktorant może być jednocześnie aplikantem, choć połączenie tych dwóch kierunków zwykle jest nieco problematyczne pod względem czasowym. Zarówno studia, jak i aplikacja wymagają dyspozycyjności i zaangażowania. Niemniej jednak adwokat czy radca prawny z tytułem doktora z pewnością zwiększa swoje szanse na pozyskanie klienta.